Ten typ farby jest oparty na bazie plastizolu, który został zmodyfikowany poprzez dodanie reaktywnego środka spieniającego, który pod wpływem ciepła powoduje, że farba rozszerza się, nadając mu „puchaty wyglad”


Jak To Działa?

 

Farba puchowa dodaje trójwymiarowości sitodrukowi na odzieży. Druk Puchnący to niezwykle imponujący efekt stosowany na koszulki czy bluzy. Farba podczas utwardzania (suszenia), rozszerza się co sprawia, że nadruk ma kształt trójwymiarowy. Krawędzie nadruku są zaokraglone.

Może być stosowany zamiast haftu.
Ze względu na swój charakter należy unikać bardzo drobnych znaków i czcionek w projekcie.

Możemy użyć farby puchnącej na całej kompozycji lub wybrać określone elementy lub kolory projektu, aby nadać mu pożądany efekt i zwrócić większą uwagę „wyostrzyć” określoną część grafiki.

Jedną z wad drukowania za pomocą farby puchnącej jest to, że trudno jest dopasować dokładne kolory. Pantone w porównaniu ze zwykłym atramentem na bazie wody. Dzieje się tak dlatego, że dodatek do farby puchnącej zmienia różne kolory na różne sposoby. Zwykle jednak jaśniejsze kolory Pantone są łatwiejsze do dopasowania niż kolory ciemniejsze.

 

 

 

 

 

 

Proste Wzory

 

Nie ma zasadniczych ograniczeń w przypadku używania tuszu puchnącego do nadruku na koszulkach, z wyjątkiem sytuacji, gdy projekt zawiera małe detale o szerokości mniejszej niż 1–2 mm. Aby uzyskać najlepszy efekt zwróć uwagę, aby Twój projekt miał grube linie i minimalną liczbę drobnych szczegółów. Podczas tworzenia projektu zawierającego tekst kluczowy jest wybór odpowiedniej czcionki. Im grubsze linie, tym bardziej Twój projekt będzie się wyróżniał.

 

Jak To Się Robi

 

Można używać farb plastizolowych dowolnego koloru, trzeba dodać dodatek puchnący, zaleca stosunek 5% do 15% w celu uzyskania optymalnego efektu. Ilość dodatku decyduje o tym, jak bardzo farba spuchnie.

Jeśli chodzi o sito, to im mniejsza liczba oczek, tym bardziej otwarte są otwory, co przekłada się na większe osadzanie się farby i skutkuje bardziej „spuchniętym” wydrukiem.

Po nadrukowaniu farby na odzieży według wybranego wzoru, farba przechodzi przez tunel suszący, a ciepło powoduje że farba rośnie podobnie jak. Jak bochenek chleba w piecu!

 

Lista Za i Przeciw Druku Puchnącego

 

 

 

Zalety Sitodruku Puchnącego

 
 
  • Szybka technika druku przeznaczona do druku w dużych nakładach
  • Można drukować w połączeniu z szeroką gamą innych efektów
  • Możliwość tworzenia projektów w wielu kolorach
  • Wysoka trwałość, nie kruszy się i nie łuszczy
  • Profesjonalne wykończenie
  • Można drukować na większości rodzajów tkanin

 

 
 

Wady Sitodruku Puchnącego

 
 
  • Opłata za wstępną konfigurację sprawia, że nie nadaje się ona do zamówień o małych ilościach
  • Nie nadaje się do stosowania w bardzo szczegółowych grafikach
  • Nie można używać do wydruków graficznych (rastrowych).
  • Nie można drukować obok siebie, folią, flokiem ani efektami druku o dużej gęstości